• Haftaiçi 10:00-19:00 / Haftasonu 10:00-17:00
  • (0224) 222 11 55
  • info@detaydis.com.tr

Nefes almak en temel yaşamsal fonksiyonumuzdur. Nefesi doğru almak ise yaşamın kalitesi belirgin şekilde etkiler. Yanlış yapılan bir eylemle doğru etkiler elde etmek imkansızdır. Her gün daha popüler hale gelen bu konu bazen basit nefes egzersizleriyle çözülemeyecek yapısal problemlerden kaynaklanır. Üç durumda ağzınızı kapatmakta zorlanırsınız:

  • Burnunuzdan nefes alamıyorsunuzdur ya da geçmişte bu sorunu yaşadığınız için alışkanlık haline gelmiştir. Solunum problemleri her ne kadar kulak burun boğaz uzmanları tarafından tedavi edilse de eğer çene ve dişler bu durumdan etkilenmişse kalıcı çözüm için mutlaka ortodontik tedavinin de KBB tedavisine eşlik etmesi gerekir.
  • Çene yapınız dudaklarınızın kavuşmasını engelliyor olabilir. Üst çenenin aşağı ve öne doğru fazla gelişmesi bu duruma yol açabileceği gibi, dişlerin öne fırlak olması da dudakların kapanmasını engelleyebilir. Sadece diş ve çenelerden kaynaklanan problemlerde genellikle ortodontik tedavi tek başına yeterli olabilir. Yine de iskelet yapıda aşırı uyumsuzluk varsa ortodonti-cerrahi işbirliği gerekebilir.
  • Dudakların kısalığı nedeniyle de ağız kapanmayabilir. Küçük yaşlarda ağız çevresi kasların güçlendirilmesini sağlayacak egzersizlerle bu problem çözülebilir. İleri yaşlarda ise dudaklara plastik cerrahlar tarafından ufak müdahaleler gerekli olabilir.

Nedeni her ne olursa olsun ağız solunumu alışkanlığı varsa veya solunum normal olmasına rağmen ağız açık kalıyorsa dişeti hastalıklarından başlayıp kalp hastalıklarına varabilecek düzeyde tehlikeye açıksınız demektir ve bunun mutlaka bir ortodontistin kontrolünde tedavi edilmesi gerekir.

Sohbete Başla
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Call Now Button