• Haftaiçi 10:00-19:00 / Haftasonu 10:00-17:00
  • (0224) 222 11 55
  • info@detaydis.com.tr

İmplant Nedir?


İmplantlar günümüzde tek diş eksikliklerinin giderilmesinde olduğu kadar tamamen veya kısmi dişsizliği olan bireylerin tedavisinde en iyi seçenek haline gelmiştir. En büyük avantajı sağlam olan komşu dişlerin kesilmesine gerek kalmadan boşlukların doldurulmasını sağlamaları ve kemiği korumalarıdır. Bununla beraber tam ve kısmi dişsizliklerde de implantlardan destek alınarak daha tutucu ve kullanımı rahat protezler yapılmasına olanak sağlar.

İmplant eksik dişleri tamamlamak için çene kemiğine yerleştirilen bir tür vidadır. Bu vidalar tamamen doku dostu bir malzeme olan titanyumdan imal edilir. Yerleştirildikten sonra kemikle bütünleşerek vücudun bir parçası haline gelir ve maksimum dayanıklılık gösterir. Alerjik reaksiyonlara yol açma olasılığı %3’ün altındadır. Yine de diğer metallere karşı alerjisi olan hastaların başarısızlık yaşamamak adına önceden yama testi yaptırmaları önerilmektedir.

İmplant Yapımı İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?


İmplant yapımı için üst yaş sınırı yoktur. Ancak gelişimi devam eden bireylerde kemik gelişiminin tamamlanması için 18 yaşın beklenmesi gerekmektedir. Ön bölge implantlarında 20 yaş bile beklenebilir. İmplant uygulanacak hastalarda değerlendirilen bazı kriterler vardır. Bunlar; diş eksikliği olan bölgedeki kemiğin yapısı ve miktarı, hastanın ağız bakımının iyi olması, sigara kullanımı, dişeti problemleri, düzenli ilaç kullanımı ve iyileşmeyi olumsuz etkileyecek bir sistemik hastalığın bulunmamasıdır.

İmplant Uygulamasının Aşamaları Nelerdir?


İmplantın başarısı için doğru teşhis ve planlama çok önemlidir. İlk olarak panoramik röntgenle beraber klinik muayene yapılır. Çoğu vakada kemik kalınlığının tam olarak değerlendirilebilmesi için dental tomografiye de ihtiyaç duyulur. Dental tomografi bilinenin aksine radyasyon açısından normal bir diş röntgeni kadar etkilidir. Bu nedenle teşhiste hata yapılmaması için dental tomografi alınmasından çekinmeye gerek yoktur. Bazı durumlarda çene kemiğini implanta uygun hale getirmek için kemik tozu ekimi, sinüs kaldırma ve benzeri ileri cerrahi uygulamalar gerekebilir. Ağız her açıdan implanta hazır hale getirildikten sonra uygulama yapılır. Tek diş implant yerleştirme süresi genellikle 15 dakika kadardır.

Bütün Diş İmplantları Başarılı Mıdır?


Günümüzde implantları uygun koşullar sağlandığında %98 oranında başarılı olmaktadır. Başarısızlık protez öncesi ve sonrası olarak iki grupta incelenebilir. Protez öncesi nedenlerini sıralayacak olursak:
-Kötü ağız hijyeni
-Sigara kullanımı
-Operasyon sonrası ilk hafta alkol tüketimi
-Kontrol altında olmayan diyabet
-Bazı düzenli ilaç kullanımları (kullanılan ilaçların mutlaka dişhekimiyle önceden paylaşılması gerekir)
-Alerjik reaksiyonlar
-İmplantın gerekli hijyenik koşullarda yapılmaması
-Protez sonrası başarısızlığın en büyük nedeni ağız bakımının yetersiz olmasıdır. Yanlış planlama nedeniyle başarısızlık da görülebilir.

İmplant Uygulaması Sonrası Dönem


Operasyon sonrasında bir hafta sonra dikişlerin alınması için hekiminiz sizi kontrole çağıracaktır. Sonrasında implant ile kemiğin kaynaşması için 8-16 hafta kadar beklenir. İyileşme sürecinden sonra dişhekimi implanta protez parçasını bağlar, böylece kemik içerisine yerleştirilen sabit bir yapıya bağlı ve doğal dişi aynen taklit eden bir yapı elde edilmiş olur. Bu yapı üzerine de sabit ve hareketli protez için gerekli işlemler yapılıp protez aşaması tamamlanır.

İmplant Tedavisini Avantajları Nelerdir?


-Sabit protezlere oranla çevre dokular daha sağlıklı olarak korunur.
-Daha iyi çiğneyebilme sağlar.
-Daha iyi bir estetik görünüm olur.
-Bütün dişlerini kaybetmiş hastalara uygulanan hareketli protezlerde yaşanabilecek tutuculuk sorunu giderilmiş olur ve bu hastalara sabit protez yapma şansı doğar.
-Dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalara yapılacak olan hareketli protezlerde kullanılacak kroşelerin (kancalar) oluşturduğu kötü görüntü olmaz ve daha estetik ve fonksiyonel bir sonuç doğar.

Bursa implant fiyatları, bursa implant tedavisi, bursa implant merkezi, bursa implant diş fiyatları,

Sohbete Başla
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Call Now Button